SOAD

11. února 2013 v 2:04 | Sakitch |  Zajímavé hudební skupiny


Copak asi znamená ta zkratka S.O.A.D ? Nezasvěcení tápou a ti co kapelu znají, řeknou: "To jsou přece Systémy." Tedy přesněji řečeno System Of A Down. A co vlastně znamená ten název? Simultánní překlad nic moc nenapoví a hledat podobnost s nějakou frází z angličtiny, je vlastně taky marné. Tak co to vlastně je? Odpověď najdeme při zrodu tohoto sekupení. Vraťme se tedy zpět do roku 1992 do Jižní Kalifornie.

Tehdy se v jednom nahrávacím studiu potkali dva staří známí Daron Malakian 17 a Serj Tankian 25. Jejich stará známost pramenila už z dětství, kdy navštěvovali stejnou základní školu pro přistěhovalé arménské děti "Rose and Alex Pilibos Armenian School". Oba tehdy pracovali na vlastních projektech a i přes věkový rozdíl si padly do noty a založili kapelu s názvem Soil. Dále se k nim přidal basák Dave Hakopyan, později působící v The Apex Theory, a bubeník Domingo Laranio zvaný "Dingo". Přidal se i Shavo Odadjian, další známý ze základky. Ten spíš kapele dělal manažera a sem tam dobarvoval nahrávky rytmickou kytarou. V roce 1994 se Soil po jediném živém vystoupení rozpadli a to z důvodů odchodu Dinga a Davea Hakopyana, kteří neměli pražádnou důvěru v budoucnost kapely.

Odadjian, Malakian a Tankian byli ale jiného názoru a utvořili do nynějška hrající základy kapely System Of A Down. Tak. A teď k tomu názvu. Jméno kapely totiž vychází z jedné básně, kterou napsal Daron Malakian s názvem "Victims of a down". V překladu zní asi takto:

Oběti zespod
Jak století se blíží ke svému impozantnímu konci, stanou se naše zkušenosti vysoce univerzálními, předpovídá mnoho velikánů, dorazí až k naší sluneční soustavě, do našeho systému zespod.

Autoritářský útlak, rodinné zneužívání, deprese způsobené neshodami, ekonomické devastace, jež budou neutralizovat technologický terorismus v době naprostého chaosu.

Nikdy nezískaná kontrola zanikne a nahradí ji snesitelnost. Manžel v rozepři se ženou se dvakrát nerozmyslí, aby litoval strávené kulky. Hladové děti neušetří kupce. Lítost ve všech formách bude nadále odebrána z myslí a lidských akcí.

Svoboda bude k dispozici pouze prostřednictvím revoluce a smrti. Tento systém zespod je nevyhnutelný a tak se život na této planetě stává zbytečným.

Každá ruka má pět prstů stejně schopných a silných, s možností ničit, stejně jako tvořit.

Máme moc zastavit příliv času tím, že vytvoříme povědomí o zneužívané známé pravomoci průmyslu a jeho hrubých politických zbraních. Jen tím a podporou osobního míru v dnešní sebeporaženecké společnosti nedáme naši planetu všanc, jen tak zabráníme sebedestrukci.

Otevři oči, otevři ústa.
Sepni své ruce a zavři je v pěst…
Báseň byla jejich motem, jejich revoltou vůči útlaku a jako v Libanonském Bejrútu narození arménští občané, jejichž rodiny byly kvůli konfliktům vyvolaným občanskou válkou, donuceni opustit domovy, zřejmě věděli, o čem mluví. Název Victims Of A Down nakonec změnili na údernější System Of A Down. Tento krok vysvětlovali tak, že slovo "oběť" se tolik nehodí k jejich hrdosti a prezentaci. Dalším důvodem bylo prý to, aby se abecedně přiblížili ke svým idolům, přesněji ke kapele Slayer.
Shavo přešel z kytary na basu, své manažerské povinnosti nechal na starosti společnosti Velvet Hammer Managment Company a Daron dohodil bubeníka svého kamaráda Otronika Khachaturiana, kterého přezdívali jednoduše "Andy". Kapela nahrála několik demoverzí a nahrávek. Žádnou z nich ovšem nevydali a neustále každou z nich přepracovávali. Nedalo by se říci, že se jim dařilo a k tomu všemu ještě přišli o bicí, kvůli zranění ruky bubeníka Andyho Khachaturiana, který tak byl donucen na dlouhou dobu pověsit paličky na hřebík.

Za krátkou dobu však byl Andy nahrazen. Možnost, ukázat se, dostal John Dolmayan. Svým energickým jazzovým frázováním je naprosto odzbrojil a kapela tak dostala svou nynější podobu i výraz. V té době měli na kontě pár demonahrávek a spoustu materiálu na nejednu desku. Často hráli po známých hollywoodských klubech jako Whisky-A-Go-Go a Viper Room. Jejich temná hudba přecházející do tklivé melodie, střídána úderným hardcorem, doplněná osobitým a exotickým zabarvením Serjova hlasu, nemohla uniknout uchu producenta Ricka Rubina. Ten je okamžitě požádal o spolupráci a jejich demonahrávky protlačil do známých nahrávacích studií. Ozvalo se American/Columbia Records a v Rubinově studiu se tak okamžitě začalo připravovat jejich debutové album, pojmenované nejinak než System OF A Down 1998.

foto:www.last.fm

Album s dlaní jež dokáže tvořit i ničit na obalu, se stalo hitem ve své kategorii a hlavně skladby Sugar a Spiders, jejichž povedené videoklipy se hojně objevovali na MTV. SOAD projeli různá turné po boku svých idolů Slayer a Metallicy a ohlas měli víc než fenomenální. To dokazuje hlavně dost nepovedené vystoupení 3. září 2001 v Hollywoodu, kdy očekávaný počet 3500 fandů byl dvakrát překročen a policejní složky celý koncert nakonec odpískaly. Rozběsnění fanoušci byli však k neudržení a po odstranění turniketů kvůli bezpečnosti, začali řádit tak, že zničili ozvučení a techniku za zhruba 30 000 dolarů a vlastně všechno co jim stálo v cestě. Šest hodin trvalo, než se dav podařilo rozehnat a kapela byla za tento incident dlouho kritizována. Fanoušků měli SOAD opravdu mraky, ovšem ta pravá popularita přišla až s albem Toxicity 2001.

foto:www.rockem.cz

Deska byla a je považovaná za to nejlepší co mohla kapela nabídnout a skladby jako Chop Suey, Toxicity či Aerials byly v té době nejhranějšími skladbami svého druhu.
To, že je kapela velice produktivní dokazuje i to, že Toxicity bylo poskládáno a nahráno z velkého množství skladeb a ty ostatní co se na albu neobjevily, měly tvořit desku následující. Ty to plány však zhatili paradoxně právě ohromení fanoušci. Nástřely oněch nevydaných songů unikly na internet a s názvem Toxicity 2 byly, v ne příliš dobré kvalitě, publikovány na různých serverech jako jejich nová deska s možností volného stažení. To samo sebou členy kapely nakrklo a tak skladby výrazně překopali. Desku, které z nich později poskládali, nazvali Steal This Album! (ukradni tohle album) 2002 a zabalili je do strohého obalu evokující vypálené CD s jednoduchými popisky. Deska se netěšila takové oblibě jako Toxicity, ale po čase se mu dostalo podobného uznání.

foto:www.last.fm

Forma vytvořit dvojnásob skladeb a rozdělit je na dvě zvlášť vydané desky se "Systémům" zalíbila a tak provedli tento tah znovu, tentokrát nenechali nic náhodě a svou tvorbu si uhlídali. Vznikla tak dvojitá kompilace Mezmerize a Hypnotize, vydaná postupně v letech 2004-2006. Mezmerize a Hypnotize se umístily na prvním místě nejprodávanějších alb roku 2005 v USA a ve světě. Takovéto umístění dvou alb v jednom roce se podařilo naposledy jen kapelám jako například The Beatles či Guns N Roses a to nemohlo znamenat nic jiného, než proměněné čtyři nominace cen Grammy.

foto:roger.czweb.org

SOAD toto považovali za vrchol a tak oznámili 13. Srpna 2006 ve West Palm Beach pauzu. Slíbili však, že si jen od sebe potřebují odpočinout a že se opět vrátí. Serj se vydal svou vlastní cestou a vydal svá tři sólová alba Elect the Dead 2007, Imperfect Harmonies 2010 a Harakiri 2012. Ani jedno album si nevedlo zle, Serjovo charisma a pěvecký rozsah je zkrátka pořád v kurzu. Shavo se dal společně s RZA a Wu Tang Clan do projektu AcHoZen či hrál taky v doprovodné kapele funkové legendy George Clintona, no a John s Daronem dali dohromady kapelu Scars on Broadway a vydali docela povedené album se stejným názvem nesoucí odkaz System Of A Down, kapely, kterou lze jen těžko zaškatulkovat. Styl, kterým se Serj, Daron, John a Shavo prezentovali a prezentují, je zkrátka crossover zvaný SOAD styl.

foto:www.musicweb.cz

V roce 2011 pauza skončila a kapela se vydala na své Reunion turné po velkých evropských festivalech dokázat, že to s návratem mysleli opravdu vážně. No a to nejlepší nakonec. Rok 2013 znamená pro kapelu další turné na starý kontinent a zahrnuje i vystoupení na festivalu Aerodrome v Praze 14. srpna 2013, tedy poprvé po patnácti letech a to myslím stojí za zmínku. Držme jim tedy palce a doufejme, že nás fanoušky, se kterými mají svatou trpělivost, odmění novou deskou, nebo rovou dvěma jak bylo zvykem...

Zdroj básně Victim Of A Down: http://dmeetree.wordpress.com z originálu přeložil a upravil Sakitch
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miriam Miriam | Web | 11. února 2013 v 10:16 | Reagovat

Zajímavé, nikdy jsem o jejich historii nečetla, takže mě to hodně zaujalo, mnoho věcí jsem absolutně netušila.
Ráda bych šla na systemy do Prahy, ale nemám na to peníze. :D Každopádně je sporné, jaké by to bylo teĎ. Už to nejsou žádní nevyřádění upocení mladíci, kteří se válí a dělají divadlo s kytarama po pódiu.
Serje poslouchám a jeho hudba už je  na jiné úrovni, než byla Systemech, je mnohem vyrovnanější a texty nejsou sproté a mají mnohem větší myšlenku. Miluju jeho hlas. A miluju jeho tvorbu i tvoru Systemů :)

2 Sakitch Sakitch | 11. února 2013 v 11:18 | Reagovat

[1]: Máš pravdu Miriam. Musim uznat, že jejich vystoupení už bude mnohem dospělejší. I když třeba ne.. Třeba si i oni z nostalgie zanadávají a zařádí. Myslim, že to je hlavně důvod jejich comebacku... Nechám se překvapit...A hlavně Malakian je šílenec...věřim že nesklame...

3 Miriam Miriam | Web | 11. února 2013 v 23:07 | Reagovat

Ty tam budeš? Závidím, moc závidím. :D Pak o tom musíš sepsat článek! :)

4 Sakitch Sakitch | 11. února 2013 v 23:40 | Reagovat

[3]: Jedu. Tohle mi nesmí ujít...Už kvůli sobě a taky, že jsem to slíbil kamarádovi, co je na vozíku a SOAD žere jako já,,, jedeme tři a bude to velký,
doufám... .........

5 Míša Míša | E-mail | Web | 12. února 2013 v 18:04 | Reagovat

[4]: Určitě to bude skvělé, užijte si koncert :)

6 Kilian Kilian | Web | 30. srpna 2017 v 23:01 | Reagovat

To je moc zajimave

7 Pedro Pedro | Web | 30. srpna 2017 v 23:05 | Reagovat

Lekce kytary NaNastroj.cz jsou super

8 Barman Barman | Web | 10. září 2017 v 14:20 | Reagovat

Jeste, ze hrajeme vsichni na kytaru...

9 Levak Levak | Web | 10. září 2017 v 14:25 | Reagovat

Fakt?

10 Pivko Pivko | Web | 10. září 2017 v 14:30 | Reagovat

WOW

11 Verca Verca | Web | 24. září 2017 v 10:13 | Reagovat

Skola kytary

12 Sandokan Sandokan | Web | 24. září 2017 v 10:21 | Reagovat

Doporucte mi nejake kytarove lekce

13 Barman Barman | Web | 24. září 2017 v 10:22 | Reagovat

Bez kytary to nejde

14 Bart Bart | Web | 28. září 2017 v 8:36 | Reagovat

To je docel dobry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama