Zakletá princezna Sharkass

28. ledna 2013 v 8:00 | Chensie Ips |  Zajímavé hudební skupiny
Není jednoduché sepsat článek o Sharkass, protože ačkoliv je to studentka gymnázia, pocházející z Prahy, je všestranná. Reprezentuje se jako rapperka, zpěvačka a textařka a pro některé se proslavila teprve až jako semifinalistka Česko-Slovensko má talent, kde se skutečně předvedla se svým freestylem.
Od třinácti let se věnuje hip-hopové hudbě. Texty si samozřejmě píše sama, protože se často účastnila freestyle-rapových akcí, pořádaných pražským klubem Pantheon. Vystupovala i v klubech jako Óčko, Face To Face Music Club, Xt3, Rock Café, Audio music club i Palác Akropolis. Zúčastnila se dokonce i Hip Hop Campu.
V roce 2012 spolupracovala s Českou miss 2013. Nepodařilo se mi zjistit, co přesně spolupráce obnášela, ale počítám, že se talentovaná Sharkass zapojila především jako textařka.
V roce 2009 vydala první mix-tape: Komix Životem. Ačkoliv skládá sólové písničky, poslední dobou se youtube zaplnilo i spoustou písniček, na kterých spolupracuje se začínajícími zpěváky a zpěvačkami. Společný song natočila i s Reppym, se kterým se prezentovala i na ČSMT.
Pro zajímavost mohu říci, že spolupracovala i s hip-hopovým obchodem Lil Town a byla hostem v rádií - Rádio Spin, Hip hop stage i Český rozhlas Vltava.
Toliko bylo základních informací a teď se zaměříme na tvorbu, se kterou se Sharkass může pochlubit.
Jméno Sharkass, kterým se začíná vkrádat do podvědomí, vlastně znamená Žraločí zadek a díky tomu si ji rapperka Omega dobírala při hip-hopovém souboji MadCirkus League 2012. Poslechla jsem si to a musím uznat, že Omega nepředvedla show, ve kterou zřejmě doufala, ale Sharkass zvítězila na celé čáře díky svému talentu pro freestyle. Chci poukázat na talent i humor dnešní prozatím neznámé hvězdy a proto přidávám pár citací právě z MadCirkus videa.
Mám tu dneska battlit s holkou
- asi s capu.
Ty máš dvě osobnosti -
jednu s make-upem a druhou
bez make-upu
Takže respekt - za mě jsi jednička,
vlastně jsi docela pěkná,
takže škoda, že nejsem lesbička.
Tahle holka se tu neschová,
teď si můžete poslechnout,
jak mě vybattluje
Paris Hiltonová.
Mezi nejznámější písničky této rapperky rozhodně patří Zakletá princezna, při které člověk musí dokázat číst mezi řádky. Komentář - Proč děláš song o Šípkový Růžence, trapačko? - mne velmi pobavil, protože když někdo nedokáže slyšet nevyřčená slova a nenajde si hlubší myšlenku, má velice smutný život. Takových textů je spousty, někdy se dají označit mezi povrchní a jindy v nich člověk dokáže vyčíst poslání, které se autor snažil vtisknout do duší. Poslechla jsem si tento song, který je o životě, tak jako všechny pohádky přináší poučení a refrén je velmi chytlavý:
Znám království a uvnitř spí
Dívka, co se nevzbudí.
Omámená růží čeká
Na prince, co ji probudí…
Tato píseň pochází z roku 2011, kdy se Sharkass podařilo vydat i další písničky, např. Růžová královna, Female Rap, Proč je všechno jinak, Toužíš být celebritou. Spolupracovala v tom roce i s DJ Buzztym na songu Sekl se mi Facebook, či na písničce A kde jsem já ft. Czexx.
V roce 2010 následovala další várka písniček - Povodně, Pátky, Noční děti, Začni žít život a spolupráce s Reppym - Bez tebe. Tato písnička je o lásce a text samozřejmě napsala Sharkass, protože to je její doménou.
Strašně tě potřebuju slyšet.
Mluvit na tebe.
Ale záhy jsem tiše,
Protože jen, když tě vidím, nemyslím.
Nechci bejt s nikým jiným.
- Vždyť už ani není s kým.
A snů kolem sebe tucet,
ale jsem v nich Ty a Já.
Takže budu muset
si o nás nechat jenom zdát.
Chtěla bych to někam nahrát.
A znova to pouštět tisíckrát.
Sharkass se nesnaží proslavit šokováním, nebo kontroverzními tématy, ale za to skutečně pracuje na své freestylové image. Podle fanoušků několik hodin denně piluje svůj rappový projev a zřejmě se to vyplácí, protože v minulém roce se jí podařilo vytvořit dvanáct písní. Mezi nejznámější patří Arabico, což je parody na song Alejandro od Lady Gaga. Spolupráce s Terezií Kůrkovou - Věřím v nás a další dvě spolupráce s Reppym. Mezi další písničky patří Příběh o jednom klukovi je velmi chytlavá píseň…
Už jako dítě měl v sobě velké ambice.
Říkali, že skončí jako dítě ulice.
Tak jak je možný, že tak skončili oni?
Ti, co nejvíc kecali, teď slzy roní.
Mezi další oblíbené písně minulého roku od Sharkass patří i Je mi to jedno, Nadešel čas, Proč nám holkám kluci nevěří, Přestaň si se mnou hrát nebo budeme šťastní, což je spolupráce s 110%.
Zaujala mě písnička: Věřím v nás, což je právě spolupráce se slečnou Terezou Kůrkovou, která už má na kontě také pár písniček, které jsou mezi lidmi docela známé. Např. Kouzelná, Come Together, Fantazie o smyčce.
Já to slyším, i když oba dva jsme němí.
Já tě vidím, i když to nikdo neví.
Já v to doufám, že bolest v lásku změní…
Patřím k tobě, i když nejsme připraveni…
Něco zažít…
Nebo možná jsme až příliš.
Dej mi ruku, spolu dotáhnem to k cíli.
Máme míli před sebou, tak spojme síly.
My to zvládnem.
Až potom ztratí se tma,
Skrz v ní si uvědomím,
Že jsem to já.
Nebo to byla jen hra?
Křehká láska a v ní kusy skla.
Možná je snadné rapovat o křehké lásce, zakleté princezně nebo o životě, ale to my, kteří to nesvedeme, nemůžeme říci. Talent doprovází spousta potu a slz, když si člověk musí jít za svým a zdá se, že tato křehká dívenka má tolik odvahy, že jde napříč kritice i předpojatosti, že rapu se mohou věnovat jen muži. Očividně nepatří mezi nejlepší a nejslavnější, není to ani průkopnice, ale musíme uznat, že slečna na sobě pracuje a ve free-style se skutečně vyzná, což ukázala již na ČSMT.
Pokud se bude držet své cesty, ve světě se neztratí a koho její písničky nadchly, najde v jejích textech to, co mu přinese potěšení do života. Jsem si jistá, že Žraločí prdelka si své fanoušky udrží i přes svou vtipnou přezdívku. ,o)
Zdroj:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kamil Kamil | Web | 30. srpna 2017 v 23:01 | Reagovat

Neznate nekdo nejake lekce kytary online

2 Jackeline Jackeline | Web | 10. září 2017 v 14:26 | Reagovat

WOW

3 Jackeline Jackeline | Web | 24. září 2017 v 10:14 | Reagovat

Doporucte mi nejake kytarove lekce

4 Pivko Pivko | Web | 24. září 2017 v 10:23 | Reagovat

Bez kytary to nejde

5 Sandokan Sandokan | Web | 28. září 2017 v 8:37 | Reagovat

Skola kytary

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama