Linkin Park - skupina, která dává naději

13. ledna 2013 v 13:00 | Chensie Ips |  Osobnosti hudby
Tato kapela je hodně zvláštní, hodně slavná a má po světě tisíce fanoušků. Není snadné o ní psát článek jen tak a proto jsem si na pomoc přizvala mou kamarádku Katrin, největší fanynku Linkin Park, kterou znám, aby mi trochu pomohla. Ráda bych ukázala, jak o této kapele smýšlejí její fanoušci, jak snadné podlehnout hudebnímu stylu, který LP produkují. Je to jako naskočit na rozjetý vlak bez možnosti vystoupit…

Počátky jsou trochu vachrlaté… Celá ta eskapáda s kapelou napadla rapera Michaela Kenji Shinodu, který v roce 1996 založil Xero, což je předchůdce slavného Linkin Park. Xero se stávalo z Mikea, Bradforda Delsona, Josepha Hahna a Roberta Bourdona, brzy se k nim přidal i David "Phoenix" Farrell, ale chyběl jim zpěvák - eso, které je dostane na vrchol.

V té době byl Chester Charles Bennington, chybějící část Linkin Park, ve skupině Grey Daze v Arizoně (Už od patnácti let se věnoval hudbě, první kapela, ve které byl, se jmenovala Sean Downell a friends) a nedočkavě čekal na svou šanci.

Mike se o Chazzym, tj. přezdívka rockera LP, dozvěděl od svého manažera a zavolal mu! Věta, kterou řekl: "Chlape, jestli jsi jen z poloviny tak dobrej, jako tvoje muzika, máš job." Chesterovi změnila život. Stal se posledním kapely Linkin Park, která si samozřejmě prošla bahnem, než se stala slavnou a všemi obdivovanou, ale už v roce 1998 vydali album Xero, jejich první, ale to nebylo to, které je odpálilo na žebříčky hitparád.

Sláva přišla až s albem Hybrid Theory, vydaným 24. října 2000, díky kterému se kluci stali fenoménem, a jejich album dosáhlo přes 29 milionů kusů. Nejslavnější song In The End, na který byl zpracován velmi kreativní klip a který dodnes je považován za hymnu Linkin Park, se stal odrazovým můstkem, ačkoliv jako první byl do televize vypuštěn klip Papercut. One Step Closer a Crawling byli rovněž zfilmovaný a pro zajímavost v Crawlingu hrála modelka z Kalifornie.

Zajímalo mě, co znamená toto album pro Kate, jakožto věrnou fanynku… :o)

Tak Hybrid Theory je pro mě jedno z nejlepších alb. Je v něm pro mě dost vydatného křiku a toho zdravého kraválu. A každopádně skvělý rap! A můj nejoblíbenější song z HT? Tam je těch nej více, ale asi nejlepší je zrovinka Crawling, protože celý text je velmi silný a ten klip v sobě má spousty skutečnosti…

K Crawlingu můžu říct jednu zajímavost… Všechny songy píše hlavní zpěvák Chester Bennington a u této písně to nebylo jinak, je to taková osobní zpověď, protože Chester byl jako malý zneužívaný.

Linkin Park k albu HT natočili i dvd Frat Party At Pankake Festival, které obsahuje nejen klipy a úryvky z koncertů, ale i hodinovou část, kdy je možné lépe poznat koncertní dny talentovaných muzikantů a dokonce i bonusy, na kterých si dokážou udělat i legraci.

Kate, vidělas Frat Party At Pankake Festival?

Jasně, že viděla! Mně se celkově celé dvd líbí, ale asi nejvíc se mi líbí první část - Band, kde je interwiev s The Chemist (což je další přezdívka hlavního zpěváka Chestera - pozn. redaktorky) a Chazzy je tam zachumlaný v mikině a něčím má zacpanou pusu a velmi ďábelsky se tam kření… Tak to mě pobavilo asi nejvíc.

Myslíš, že by se album líbilo ne-fanouškům LP?

Nevím… Ne-fanouškům asi ne, protože kdybych se o LP taky nějak extra nezajímala, tak by mě to asi nenalákalo, ale kdyby to ještě nějaký fanoušek neviděl, tak určitě, protože člověk tak vidí, co jinak neshlédne, zábavu, srandu, zakoutí, rozhovory a "dostane" se na natáčení některých klipů, takže to jinde fakt neuvidí. Ale tak či tak by si v tom určitě každý svou oblíbenou část našel

Na druhé album si fanoušci museli počkat až do 25. března roku 2003, kdy vyšlo album Meteora, kde se nejslavnějším stal snad klip Breaking The Habit, který byl kreslený. Ale pracovali na něm právě členové kapely, protože Mike a Joe kdysi v Passadeně studovali školu Umění a designu. K tomu se samozřejmě přidalo i živé album, které vyšlo 18. listopadu 2003 - Live In Texas, kde je k vidění surový koncert v Texasu a je to, jako byste na něm byli.

Kate, líbí se Ti klip Breaking The Habit?

Jo, líbí se mi! Mám ho ráda, i když byl anime, tak v tom je zas nějaký příběh a pád… Zlomení něčeho, co už se nedá vydržet. Je to hodně silné.

Chtěla bys být na Live In Texas živě?

Do háje, jasně, že jo! Tohle byl koncert koncertů!

Až v květnu roku 2007 vydala kapela nové album Minutes To Midnight. Tahle partička je z Kalifornie a teď především všichni bydlí v Los Angeles, i když Chester se před třemi lety přestěhoval zpět do Arizony, kde má rodinu. Album MTM bylo velmi dlouho očekávané, už z toho důvodu, že Linkin Park prohlašovali, že po stylu Nu-metal objevili nový a ještě vzácnější hudební styl, který nebyl tolik agresivní, což bylo vidno i na Meteoře. Jako bonus vydali Linkin Park i dvd Making of MTM, které je samozřejmě na zhlédnutí i na LPUnderground, což je stránka, kterou Linkin Park založili pro své fanoušky a za poplatek získá každý členství a k tomu LPU dvd, cd a ještě nějaké další dárkové předměty, které roční členství vylepší. LP jsou velmi komunikativní a pořádají nejen meetingy s fanoušky živě, ale rovněž i na LPU po internetu a podle všeho se fanoušci této kapely i přesto nemohou nabažit.

Zajímalo mne, jak se k LPU staví fanynka Katrin a co nám o tom může říci bližšího…

Já už na LPU nějakou dobu jsem. A doporučila bych to každému, kdo je fanda a chtěl by víc, než jen čekat na nějaký článek, který vyjde v časopise nebo kde co někdo uploadne na net. Je spousta věcí, které jsou pouze na LPU, některé by se ani neměly vynášet ven, ale každopádně to má řadu výhod. Každý člen LPU po zaplacení dostane balíček s dárky, který se nikde jinde koupit nedá, je to prostě originál. Díky LPU je možnost dostat se i na Summit, kdy potom se všemi členy může fanda strávit nějakou tu hoďku. Může si zkusit zahrát na jejich hudební nástroje, může se členy pokecat, sledovat je při práci z bezprostřední blízkosti. Nebo dostane přístup na nějakou dobročinnou akci, které se LP účastní - např. Music For Relief a spolu s nimi udělat dobrý skutek A samozřejmě přístup na Meet and Greet, kam se jako člen LPU dostane každý fanda, který o to má zájem. Za jiných okolností není šance se na to setkání dostat, takže to beru jako další super věc. A jako další je chat s každým z nich! I když tam píšou stovky lidí a on nedovede odpovědět na vše, tak je to zážitek, protože se věnuje čistě fanouškům! A samozřejmě jsou díky LPU i levnější lístky na koncerty.

Dne 29. června 2008 vyšlo pro potěchu a uklidnění fanoušků živé album Road To Revolution, které bylo nahráno na koncertě v Milton Keynes National Bown.

Po dvou letech následovalo vytoužené album A Thousand Suns, kde se Linkin Park zaměřili na globální problémy, o čem svědčí i klip k písni What I´ve Done, která se opravdu dostala pod kůži. Zajímavostí bylo, že toto album bylo v evropských zemích vydáno 8. září 2010, ale v USA vyšlo až 14. září, zatímco v České republice, tedy u nás, vyšlo 13. září a fanoušci už určitě byli velmi nedočkaví. Mezi zajímavosti ATS patří to, že Wisdom, Justice, and Love byla zapojena řeč od Martina Luthera Kinga.

Katrin dodává: ATS je od HT pořádný vývoj. Mně osobně by asi nebavilo až tak poslouchat úplně to samé stále dokola, ale já jsem se na ATS těšila a byla jsem ukrutně zvědavá a mile překvapená. Líbí se mi to album. Jen doufám, že to hoši nepřeženou úplně… Zatím mě ani jedno jejich album nezklamalo. Navíc je to asi o zvyku, někdy si poslechneš celé album a řekneš si: "Do háje, co to je?" Ale když to sjedeš po druhé, tak tě napadá - Sakra, to je dobrý!

Poslední album vyšlo v roce 2012 a vytřelo všem zrak. Living Things je fanoušky obdivované a milované a každého okouzlil klip, který byl dlouho očekávaný. Lost In Echo dostalo fanoušky právě tím, že bylo propojené s facebookem a čerpalo z jejich fotografií, které se objevovaly v klipu a dojímaly. Další kreativní nápad, který byl rozhodně oceněný a povedený. Burn It Down a Castle of Glass byly další dva klipy, které byly natočené, další se konat nebudou, protože Linkin Park pracují na novém studiovém albu.

Linkin Park vydali i dvě kompilace. Jednou z nich je cd Reanimation, což byl projekt vydaný 30. Července 2002, do kterého se zapojila spousta slavných osobností, jako příklad Jonathan Davis z Kornu. Šlo o remixy, které byly ovlivněny především hip hopem a elektronikou, ale Linkin Park si s nimi opravdu vyhráli a já osobně to považuju za více než vydařené.

Druhým cd z roku 2004 je projekt Collision Course, na kterém se podílel především Mike Shinoda a raper Jay-Z. Chestera tak trochu odsunuli jako zpěváka stranou a dokonce se v bulváru začaly šířit dohady o tom, že chce Chester odejít… (V té době začal Chazzy pracovat na své druhé kapele Dead By Sunrise, do které patří členové méně slavné skupiny Julien-K.) Mikea napadlo zremixovat dohromady písničky Jaye-Z a Linkin Park, protože sám takový remix našel na internetu a zalíbilo se mu to natolik, že vytvořili s Jay-Z zcela nové remisové písničky, které jsou však až příliš do hip hopu a právě kvůli omezení hlasového projevu hlavního zpěváka fanoušci toto album nemají až tolik v lásce jako ty ostatní.

Reanimation je prostě skvost! Co všechno se dalo udělat s těmi songy, kolik frajerů se na tom podílelo! Je to kruté album a já nemám problém ho sjet párkrát za den! Na rozdíl od toho Collision Course (mezi fanoušky známé jako CC) se mi také líbí, i když pořád nemůžu strávit Jay-Z. Přijde mi, že si až moc přivlastňoval tvorbu Linkin Park - bral show Chesterovi, který prostě k Linkin Park neodkladně patří! Ale je fakt, že CC je zase novinka a nová zkušenost, takže proč ne…

Chazzy má tedy svou kapelu DBS a díky tomu také album Out Of Ashes z roku 2009, ze kterého jsou nejznámější songy Crawl Back In a Let Down.

Katrin, co říkáš na Out Of Ashes?

Tak to je oříšek. Když jsem si album nesla domů, tak jsem od něj čekala nějak víc a dodnes se mi od DBS z toho alba líbí jen tři songy a k ostatním nemohu najít cestu, i když už to mám několikrát naposlouchané. Netuším, čím to je…

Mike Shinoda má rovněž vedlejšák - Fort Minor, což je americká hip-hopová kapela, která vydala své debutové album The Rising Tied. Na písních se podíleli třeba Common, Style sof Beyond, Black Thought, Kenna, John Legend, Jay-Z, Brad Delson i zpěvačka Holly Brook.

Od FM mám samozřejmě také cd a to se mi teda moc líbí! Nikdy jsem sice na rap nebyla, ale tohle je velmi dobře stravitelná dávka.

Linkin Park mimo hudební scény se revanšuje na různých charitativních akcích, spolupracují s Music For Relief. Při zásahu tsunami dali peníze na výstavbu nových domů, škol a Chester Bennington tam příspěvek od LP přiletěl předat osobně a existuje několik dojemných fotek, jak se sbližuje s obyvatelstvem, objímá děti a přispívá jim. Sám říkal, že ho to hluboce zasáhlo. Chazzy se také revanšoval do akce Peta, což největší organizace na pomoc zvířatům. Nafotil akty "nahoře bez", což byla akce proti kožešinám a nebyla to jeho poslední spolupráce. Linkin Park uspořádali i koncert na pomoc lidem zasaženým Hurikánem Katrin a všechen výdělek šel právě na účely pomoci. Sami se dokonce zúčastnili i výstavby domů pro lidi bez domova.

Tento výčet dobrých skutků, které má skupina Linkin Park na triku, by mohl pokračovat do nekonečna. Tady už není možná diskuze, zda jsou LP hvězdami zaslouženě, protože je to vidět na jejich práci. Jsi-li jejich fanoušek, moc dobře jejich hudbu znáš a víš, že je odměnou a ne hrůzností. Jako ne-fanoušek máš své oblíbené kapely, které se podobají LP tím, že jsou pro tebe důležití, stejně jako pro fanoušky tato kapela.

Mně se především líbí, jak fanoušci LP drží pospolu… A z toho si můžeme vzít příklad a držet pospolu všichni, protože o to Linkin Park tak nějak jde… Chtějí dát světu novou naději, nikoliv změnu, protože moc dobře ví, že změnit se musíme především my.

Za rozhovor velmi děkuji své kamarádce a fanynce Linkin Park - Katrin Emily Strange.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 13. ledna 2013 v 21:03 | Reagovat

Tisíce fanoušků? Miliony. Ty jedna počkej :DDD

2 Miriam Miriam | Web | 14. ledna 2013 v 17:38 | Reagovat

Linkiny mám ráda, ale asi nejsem tak nadšený fanoušek, abych mohla s celým článkem souhlasit.
Nepatřím do komunity fanoušků Linkin Park. Osobně mám totiž radši jejich starší tvorbu. Nové cds už mě tolik nezaujaly. Je možné, že mají dobrou myšlenku, ale po hudební stránce už nejsem tak nadšená, jako dřív. Měla jsem ráda ty rockové a metalové prvky, které se bohužel skoro vytratily.
Ale to je každého názor. :)
Myslím, že zase touto změnou nabírají jiné nové fanoušky, což jim jistě prospívá. :)

3 Chensie Ips Chensie Ips | 15. ledna 2013 v 11:22 | Reagovat

Gee, překlep... :o))) Dobře, tak miliony, ale kdo to počítá? XD

Miriam:
Souhlasím s tebou, já mám také ráda spíše ty starší, protože jsem metalistka. Ale zase nemůžeme zapomenout ani na ty nové, navíc je mám a i v nich se najde písnička, která je do metalu. Třeba z ATS Wretches and Kings je skvělá i pro nás, milovníky drsných tónu. ,o)

4 Sakitch Sakitch | 15. ledna 2013 v 17:47 | Reagovat

Musím přiznat, že tuhle bandu jsem žral. První album Hybrid Theory je naprosto skvělý, ačkoli když si je teď pustím, je to jen z nostalgie. Už je to pravda víc než dvanáct let. To, co mě ale baví a nepřestane je právě Reanimation. To mi nikdy nezevšední. To album je nadčasový a je v něm spousta odkazů těch co ho vytvořili. Taky Meteora se mi líbila a pamatuju se, že jako nevybouřenej jinoch jsem v tu dobu neposlouchal nic jinýho a furt mě překvapuje že texty znám skoro nazpaměť. Potom průseru s Jay-Z můj zájem opadl a poslední alba jsou moc, jak to říct, měký a jednotvárný. Bicí střídá něco, co zní jako umělej sample. Nějakých pár songů mě zaujalo, ale to je málo. Takže kultovní kapela Linkini jsou, ale u mě jen do třetího alba.

5 Chensie Chensie | 16. ledna 2013 v 17:28 | Reagovat

Na Reanimation taky nedám dopustit. :o) Je fakt, že s těmi posledními alby přichází i jakási dospělost a je vidět, že LP už jsou vybouření, ale sem tam se drsnější song najde. Ovšem, jak říkáš, tak na první alba to nemá. To souhlasím. :o)

6 Míša Míša | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:23 | Reagovat

V jisté době byla jejich skupina to nejlepší na hudební scéně. Z nostalgie si od nich člověk občas něco pustí a pak přemýšlí, proč to vlastně poslouchat přestal :)

7 Lory Lory | Web | 23. února 2014 v 16:26 | Reagovat

LP jsou prostě jedničky! Jejich hudba mi zachránila život, vytáhli mě nad hladinu když jsem byla úplně na dně :)

8 Pedro Pedro | Web | 30. srpna 2017 v 23:02 | Reagovat

Zkuste lekce kytary Nanastroj.cz

9 Kamil Kamil | Web | 30. srpna 2017 v 23:07 | Reagovat

To je moc zajimave

10 Pivko Pivko | Web | 10. září 2017 v 14:20 | Reagovat

Jeste, ze hrajeme vsichni na kytaru...

11 Pivko Pivko | Web | 10. září 2017 v 14:27 | Reagovat

Bez kytary to nejde

12 Jackeline Jackeline | Web | 10. září 2017 v 14:31 | Reagovat

Skola kytary

13 Barman Barman | Web | 24. září 2017 v 10:23 | Reagovat

Muze levak hrat na normalni kytaru?

14 Sandokan Sandokan | Web | 24. září 2017 v 10:24 | Reagovat

Fakt?

15 Barman Barman | Web | 28. září 2017 v 8:45 | Reagovat

To je docel dobry

16 Levak Levak | Web | 28. září 2017 v 8:53 | Reagovat

Doporucte mi nejake kytarove lekce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama