Surová realita v textech

21. prosince 2012 v 8:00 | Chensie Ips |  Zajímavé hudební skupiny
Mezi taková zvěrstva společnost dobrovolně řadí velmi neobvyklého rapera Řezníka. Díky tomu mezi lidmi všeobecně nastal názor, že i za hudbu by si člověk zasloužil zavřít do basy, až by začal pět o květinách a motýlcích, protože hatí úroveň hudebníků a především kazí posluchače - malé i ty velké.

Určitě někdo z Vás narazil na hudbu, při které se Vám žaludeční šťávy bouřily, a každá kost v těle se raději chtěla zlomit, než poslouchat to, co právě běželo v rádiu a stávalo se něčím horším, než jsou obyčejné radioaktivní vlny.

Řekla bych, že dělat takovou hudbu dnes - ve světě, kde v televizních novinách je běžné mluvit o vraždách, krádežích a mrzačení dětí či zvířat - je těžké, přetěžké, protože lidé už jsou zkažení. Sepsat něco, co dokáže šokovat, děsit a zároveň znít jako hudební song, chce velkou dávku sebejistoty, štěstí a snad i talentu, i když v případě Řezníka je to sporné.

Tento kontroverzní raper se nevyhýbá absolutně žádným nechutným, deviantním a děsuplným tématům a v klidu dokáže rapovat třeba o tom, jak rád by vyhladil planetu… Tím narážím na song Autogenocida z alba Dva tucty pukavců. Mohu citovat kousek, který je sice maličko násilný, ale kupodivu slušný, což se u Řezníka moc nestává. Někdy mi přijde, že se hudebník snažil udělat rekord; sepsat nejvíce hanlivých slov v jedné sloce, aby urážela, ranila a ještě dávala smysl.

"Já jsem M. Engele a nesnáším všechny lidi.
Hitler to byl lidumil, ten vyhubil jenom židy.
Já bych to hnal dál - vyhubil bych všechny rasy!
Smrt jediným cílem mojí životní trasy…"

Jeden nejmenovaný fanoušek tvrdí, že pokud by tu byl Řezník více, jak pět let, nastala by apokalypsa. Je zajímavé, že Řezník je mezi námi už od roku 2002, i když právě své osobité jméno "Řezník" začal používat až v roce 2005, kdy podle všeho vydal svou prvotinu. Penetrační chtíč. Tento song považují za nevyzrálý… Poslouchal jste někdo Řezníka? Aspoň maličko? Všechny jeho songy jsou podle většiny obyvatel nevyzrálé a fanoušek ví, že právě v tom tkví to kouzlo! ,o)

Můj kamarád - který má velice rád černý humor, natolik černý, že sám říká, že až si pro něj půjde smrtka, půjde jí naproti, aby to chudinka neměla daleko - tvrdí, že mezi nejlepší album patří první dlouhohrající deska Hyperverzní zážitky z kremační pece, která se možná až z pekla vyrvala na povrch právě roku 2006. Ta šestka na konci prý značí Satanův hudební vkus, ale já si dovolím nesouhlasit. Pokud by měl Satan poslouchat něco od Řezníka, jistě by se mu líbily písně z druhého alba s názvem Vzestup zla, které je tak trochu to pravé ořechové, i pro fanoušky násilí a deviací, na které běžně nenarazíte.

Nejznámější je asi song Ta holka v mým sklepě, na kterou Řezník udělal klip. Já osobně jsem byla trochu zklamaná, přece jen si mohl dát trochu víc záležet, aby to bylo děsivější a brutálnější, ale i tak byl velmi povedený a slečna, která to hrála, by si zasloužila medaili za spolupráci s takovými drsňáky a báječný herecký výkon. ,o)

"Ta holka v mým sklepě,
já miluju ji slepě!
Dělám všechno pro ní,
Ona jenom slzy roní."

Už podle úryvku z textu každý poznává, že Řezník je v jádru určitě tak trochu romantická duše a získat lásku, byl by k ní možná i hodný. ,o)) Moji přátelé tvrdí, že je to normální čuně, chlap, který si na něco hraje, ale prosím, nechte mě při tom, že je to přeci jen deviantní zvrhlík, který potkat lásku, raději by si ho useknul. Právě v tom tkví kouzlo řezníka - nikdo ho nezná. Nikdo neví, jaká temnota v něm tříme a zda jsou jeho texty odrazem jeho skutečné osobnosti nebo je bohužel normální, jako my ostatní.

Řezník za svou kariéru spolupracoval se spoustou lidí a skupin, ale nejznámější je asi De Sade, který je také případ sám o sobě, i když mně přijde v textech trochu hodnější a stydlivější, než narušený Řezník.

Zajímal mne názor na Řezníka i jednotlivá alba, proto jsem si na chatu odchytla dva ne-fanoušky a za jejich souhlasu ke zveřejnění se jich zeptala na pár otázek, týkajících se tohoto sympatického individua.

* Andrea, 16
Řezník? To mi nic neříká, ale když mi vyjmenuješ nějaká alba, třeba se chytím.

Penetrační chtíč, vydáno 1. 4. 2005
Hyperverzní zážitky z kremační pece, vydáno 6. 6. 2006 (To sou ty šestky! To bude znamení - pozn. Autorky)
Sodoma Gomora - Bůh se utnul, vydáno 24. 2. 2008 (Projekt Sodoma Gomora rozjel právě s raperem De Sadem)
Caviar Bukkake Fetus Exitus, vydáno 22. 8. 2008
Sodoma Gomora - Na konci tunelu je tma, vydáno 22. 7. 2010
Dva tucty pukavců, vydáno 20. 12. 2010
Vzestup zla, vydáno 20. 12. 2010
Hudba, u který se chcípá, vydáno 22. 5. 2012-12-06

Tak ty názvy jsou hrozně nesympatické. Spíš mi to připomíná hororové filmy, než hudební alba. Kdo normální by svou desku nazval takhle?

Andrea na to kápla. Zřejmě nikdo normální, protože Řezníka za normálního považovat rozhodně nelze. Kdo viděl klip, na kterém spolupracoval i James Cole, Žižkovský bary z alba Vzestup Zla, poznal trochu, jak asi vypadají mejdany, na kterých se tito dva podílejí. Zkráceně mohu povědět, že Řezník se velice reálně kácí na toaletě a zvrací na ulici, což mému kamarádovi hnulo žaludkem. De Sade tam šňupe modrou skalici; velice zajímavý pohled a u toho všeho jede pořádný rap, ovšem mírnější, než ostatní hudební senzace, které se Řezníkovi podařilo vypotit.

* Marek, 19
Viděl jsem ten nejnovější klip Noc plná překvapení (Pozn. Autorky - z alba Hudba, u který se chcípá) a bylo to na mě fakt moc. Hodně násilí. A ta holka od krve… To natočil někdo mešuge a ještě ta hudba k tomu. Ne, tohle bych neposlouchal už nikdy. Je to šílený!

Tento klip je hodně kontroverzní a samozřejmě si ho berou na pranýř kdykoliv to jde. Ovšem kritika na to, že ten klip je hrůzný a plný brutality, je trochu nemístná, protože právě o to Řezníkovi šlo. Chtěl s nadsázkou poukázat na všechno, co se v našem světě děje a bohužel - bohužel je to prachobyčejná skutečnost.

Takže ačkoliv lidé odsuzují Řezníka za krutopřísné texty a nechutné klipy, spoustu hanlivých slov a urážek, tak zapomínají na to, že ačkoliv on o tom pouze rapuje, tak někde se ty jeho noční můry stávají skutečností… Takže není lepší odsuzovat skutečné zločince a vrahy, než někoho, kdo si svou násilnickou povahu vybíjí pouze v textech a vlastně rapuje o syrovosti života?

"Moje touha odvěká je zabít člověka.
Je to věc, na kterou jen tak někdo nečeká.
Chci ho rozsekat.
Nebudu ti lhát, nechci zabíjet jen tak.
Chci k tomu mít pádnej důvod,
pak už budu jenom bodat.
Chci, aby nějakej psychopat znásilnil mojí holku,
Abych ho pak mohl oddělat plnej zlosti bez okolků…"

Úryvek z písničky Touha vraždit, album Vzestup zla. A jelikož zlo se skrývá v každém z nás, tak tímto kouskem temné Řezníkovi duše končím článek a ve vzduchu nechávám viset otázky:
Jste natolik dobří, abyste mohli poslouchat něco tak temného?
Nebo jste příliš temní, že se tomu musíte bránit?

Zdroj informací:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 blažena blažena | Web | 21. prosince 2012 v 8:28 | Reagovat

Přesně, lidé jsou zkažení. Už jsem stará a pamatuju 60 léta, tehdy se zdál svět ještě normální a lidi k sobě měli blízko.
Média lidem vymývají mozek a jak jsem zjistila, spoustě lidem se líbí, že nemusí mít svůj vlasní názor a hltají jen to, co se jim předloží.

2 Petr ton Petr ton | Web | 30. srpna 2017 v 23:03 | Reagovat

Lekce kytary NaNastroj.cz jsou super

3 Hovedo Hovedo | Web | 30. srpna 2017 v 23:08 | Reagovat

To je moc zajimave

4 Jackeline Jackeline | Web | 10. září 2017 v 14:23 | Reagovat

Bez kytary to nejde

5 Pivko Pivko | Web | 24. září 2017 v 10:30 | Reagovat

Muze levak hrat na normalni kytaru?

6 Sandokan Sandokan | Web | 28. září 2017 v 8:40 | Reagovat

Kytara!!!

7 Jackeline Jackeline | Web | 28. září 2017 v 8:49 | Reagovat

Jeste, ze hrajeme vsichni na kytaru...

8 Verca Verca | Web | 28. září 2017 v 8:54 | Reagovat

Skola kytary

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama