Pro někoho depresivní maniak, pro jiné fenomén.

13. prosince 2012 v 8:00 | Chensie Ips |  Zajímavé hudební skupiny

Definovat osobnost lze několika způsoby a po každé to bude odpovídat na tohoto muže, který chce změnit svět a ukázat v co věří. Smysl života nepatří mezi fikci, protože on na něj ve svých textech téměř přišel…

Aby člověk napsal článek o někom, kdo je pro něj osobnost a pro ostatní ne, potřebuje k tomu nezávislé, nepodplatitelné a duchaplné kritiky. Pozvala jsem si tedy k článku o tomto příšerném muži kamaráda a dvě kamarádky, které mě při pění této ódy vždy usazovaly pevně na zem.
Jsem tedy shovívavá a řeknu holá fakta, aniž bych ho vyzdvihovala… Tedy, oprava, pokusím se. ,o)

Něco málo o S-korem:
Ať řeknete jméno Štěpán, S-kore nebo Donnie ze skupiny První Kontakt, nenechte se zmást, stále jde o toho samého devianta.
Při této poznámce moje kamarádka Žaneta, poslouchající Tokio Hotel, obracela oči v sloup a mumlala: "Neví, jak by se jmenoval, ksindl jeden…"
Narodil se roku 1989.
"Haha, jsem starší! Tak ať tenhle hošánek mlčí a šoupe nohama!" Mnul si ruce další kamarád, milovník klasické hudby, jež je o rok starší, než S-kore.
Studuje vysokou školu s technickým zaměřením.
Při této informaci všem spadla pusa. "Tenhle a vejšku? Ne-mo-žné!"
V seminářích se zabýval především sociálními vědami, zeměpisnými reáliemi, moderními dějinami a uměním.
Má na triku celkem již pět alb (+ dvě alba se skupinou První Kontakt)
- Lovestory (2007)
- Musíme pokračovat (2008)
- Možná už zítra ráno (2009)
- Dopisy z Waldheimu (2010)
- Zapomeň na všechno (2010)
"Sedm alb a poslouchat se to nedá… Kdo to kdy slyšel, aby v písních bylo tolik sprostých slov, že napsat je na toaletní papír, utřelo by si s ním zadek šest mega-tlustých chlapů!" Dělala na mě oči moje třetí kamarádka Mona, která se věnuje rybaření a chytit zlatou rybku, jistě by si přála, aby S-kore zmizel ze světa i s těmi svými hanlivými songy…
Někdy se z davu vynoří člověk, který je depresivní a kreativní natolik, že dělá rozruch, kdekoliv se objeví. Je to ten typ, který byste nepozvali ani na šálek kávy, zkrátka z toho důvodu, že kolem sebe doslova plive hanlivá slova, ponižuje sám sebe a přestože dává najevo, že jeho sebevědomí je nižší, než nejnižší teplota v Rusku, tak se chová jako osobnost.
Je menšina lidí, kteří by se mnou souhlasili, že Štěpán taková osobnost je. Jen tak mezi námi… Můj kamarád od prvního pohledu na jeho fotografii tvrdí, že podobnost S-koreho a zebry je téměř osmdesáti procentní. A i přesto tento průměrně vypadající, nehezký kluk stal idolem žen i mužů.
Ano, skutečně říkám žen a mužů, protože podle komentářů na internetu i podle jeho slov ho teenageři nemusí. Možná z toho důvodů, že je bere na lehkou váhu - je i jejich kritiku.
Malý dotaz... Je to jeho mínus nebo jsou na tom škodní právě ti teenage posluchači?
Podle textů byste Štěpána rozhodně netitulovali na vysokoškoláka. Moje kamarádka ho s oblibou nazývá "Tím, kdo určitě neudělal ani základku." Ale věřte nebo ne, tenhle mladík, který šokuje svými texty, se nechal inspirovat kupříkladu Jiřím Wolkerem.
"Jiřím Wolkerem? Víš ty vůbec, kterej to je, Chensie?" To byla ošklivá urážka směřovaná směrem ke mně. "Ten týpek zná tak leda Johnnyho Wolkera!" Kamarád se tvářil nadneseně, ruce křížem a na rtech úsměv mrtvého brontosaura, neboť za tu urážku S-koreho i mě získal zdarma facku.
Zejména básní Na nemocniční postel padá svět, kterou S-kore pojal dle svého a na svou desku se vší vášní nahrál píseň s podobným názvem Na postel padá svět.
Žaneta ostře zaprotestovala a zvedla se z pohovky, přičemž od sebe odsunula hrubě stůl a téměř si vylila kávu. "Tak a dost. Tenhle… tenhle… tohle čuně, že znalo Wolkera? Chensie, ty už nechlastej!"
"Souhlasím, tenhle je rád, že umí číst!" Bujaře přikyvovala kamarádka Mona.
To je přesně ta reakce, kterou očekávám od lidí, kteří S-koreho neznají. A věřte nebo ne, vždy se dostaví. ,o)
S-kore před dvěma roky začal vystupovat pod jménem Donnie a založil si kapelu První kontakt, se kterou má dvě alba:
Den, kdy se spojily dvě cesty a Vítej doma.
Zajímavostí je, že on svá veledíla… Mona klopila zrak a šklebila se. "Veledíla? To teda vele-přeháníš!" ...nikdy neprodával. Dával je volně ke stažení na internetu na své placené stránce - která stále existuje. Ať už to byla alba, kde figuroval jako S-kore nebo desky se skupinou První Kontakt. Je tedy vidno, že je proti komerci a toho já si cením.
"Ještě jsi neřekla, co ten posera dělá vůbec za muziku? Koledy?" Šklebil se kamarád a hlasitě cinkal lžičkou o hrníček, aby mě tak vyprovokoval.
"Prosím tě, nech ji, nebo nám tu zase začne vykládat ty jeho texty…" Protočila oči Žaneta. "Kdybys tak raději, Sie, začala poslouchat pořádnou hudbu, jakou dělají třeba kluci z Tokio Hotel…" Následovalo dlouhé zasnění, které jsem neopětovala.

S-kore se věnuje rapu, ale tak trochu jinak. Jeho hudba obsahuje prvky metalu. Já jsem hudebním doprovodem unešená, i když nad texty je potřeba se zamyslet, protože on se zamýšlí nad životem a smrtí a nevyhýbá se žádným tématům. Nebojí se doslova zatnout zuby do živého a trhat, i když jde sám proti sobě. Někteří mají velmi primitivní názory, ošklivým pohledem sjíždím na Monu, že S-kore nabádá lidi k sebevraždě. Je to právě naopak, on sám se topí v depresích a ví, jak je ta pohádka jménem Život těžká. Ve svých textech se snaží lidem vštípit optimismus, aby to všechno zvládli. Aby nevzdávali…
"Je to prohranej závod,
tak, brácho, nesmíš to vzdát.
Když všechny zabiješ,
nakonec stejně zůstaneš sám…"

Tohle byla citace z písničky Nakonec zůstaneš sám z alba Možná už zítra ráno, které patří mezi mé nejoblíbenější. Právě z toho důvodu, že v něm popohání ty, kteří se propadají depresím, k dalšímu nádechu a kroku směrem k budoucnosti.

Někdy dokonce ti, kteří od něj neslyšeli ani slůvko, tvrdí, že píše Emo texty. (Každý určitě zná Emo styl. Patky do obličeje, trýznivé myšlenky, ubrečené oči. Nejsem tu, abych kritizovala. Každý brečíme nad něčím jiným.)
Ale Štěpán zásadně Emo nepodporuje. Znovu si dovolím citovat z jeho písničky, tentokrát song Střepy z alba Možná už zítra ráno, kde se tak nějak přímo naváží do "emáků".
"Lískal bych ty kravky.
Zmalovaný smažky.
Běž se radši podřezat.
To ti patří."
Chcete-li se zamyslet nad životem, smrtí a poslechnout si kvalitní hudbu s texty, u kterých musíte vnímat slova mezi řádky, poslechněte si alba od tohoto kontroverzního hudebníka. Jakmile se člověk otevře a nechá spadnout předsudky z ramen, zažije menší osvícení…
"Leda to radioaktivní, protože já bych se ani nedivila, kdyby při poslechu týhle hrůzy bouchl Temelín," tvrdila zarputile Mona. "Řeknu to naplno. S-kore je jenom obyčejný depresivní chudáček, co do sebe cpe spousty narkotik na lepší náladu a u psychologa je jako doma. Je hrozně sprostý a natolik spontánní, že by ho měli dávno zavřít do polstrované místnosti, aby nekazil lidi, jako jsi ty, já, anebo tady Žanetka. Jeho texty jsou hrubé, hloupé a ponižují ženy. Každá feministka by měla ráda jeho hlavu na talíři!"

Já k tomu mohu říct jediné. S-kore je zkrátka fenomén, kdy ho jedni nenávidí a druzí milují a obdivují natolik, že by za ním šli kamkoliv. Je to ten druh člověka, který dokáže vytvořit něco, co jedni soudí a druzí zastávají. Teď jen záleží na tom, jestli se přidáš k jedné či druhé straně anebo zůstaneš nestranný a budeš sám sebou…

"Přijde to znovu.
Čekám konec.
Už nejsi ten člověk,
nejsi S-kore.
Přijde to znovu.
Nechci to, bože…"

(Vzpomínka na hrdinu, album Den, kdy se spojily dvě cesty)

Použité zdroje:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 beranina beranina | 2. února 2013 v 12:47 | Reagovat

Koukám že máš dost praštené kamarády,nechápu,jak se s nima můzeš bavit...Mít takové názory,o člověku kterého neznaj a ani se nesnažej poznat je dost smutné a zvlášt když jsou netolerantní a vnucujou nekomu svojí hudbu jako třeba Tokio Hotel a samy nejsou shchopní respektovat,co sama posloucháš!

2 KathrineBaney KathrineBaney | E-mail | 19. října 2015 v 15:05 | Reagovat

[1]: dokonale souhlasím s beranina
Kdybyste věděli co Donnie prožil, tak byste chápali. Musíte dávat bacha na pointu a ne jen na rým

3 Tloustik Tloustik | Web | 30. srpna 2017 v 23:03 | Reagovat

Znate nejakou dobrou skolu kytary online?

4 Kamila Kamila | Web | 30. srpna 2017 v 23:11 | Reagovat

Lekce kytary NaNastroj.cz jsou super

5 Jackeline Jackeline | Web | 10. září 2017 v 14:23 | Reagovat

Doporucte mi nejake kytarove lekce

6 Sandokan Sandokan | Web | 10. září 2017 v 14:29 | Reagovat

Bez kytary to nejde

7 Sandokan Sandokan | Web | 10. září 2017 v 14:32 | Reagovat

Fakt?

8 Barman Barman | Web | 24. září 2017 v 10:27 | Reagovat

Skola kytary

9 Sandokan Sandokan | Web | 28. září 2017 v 8:40 | Reagovat

Jeste, ze hrajeme vsichni na kytaru...

10 Barman Barman | Web | 28. září 2017 v 8:50 | Reagovat

To je docel dobry

11 Sandokan Sandokan | Web | 28. září 2017 v 8:50 | Reagovat

WOW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama